Contents

Overall 2022 Result
Overview
Past Results
Individual Ward Results:

Overall 2022 Result

Council-Wide Results

As the biggest city in the country, Glasgow has recently been seen as a big prize at local elections. Having wrested control of the city from Labour for the first time in four decades in 2017, the SNP suffered a clear setback this year, dropping two seats to 37. With Labour gaining five to 36, the two parties were almost neck-and-neck. The Greens meanwhile had an incredibly successful day, surpassing their Holyrood share from the previous year, and hitting the double-digit mark for the first time with 10 seats.

That included taking a vote lead in a Glasgow ward for the first time, and their Langside councillor coming ahead of council leader Susan Aitken on first preference votes. By contrast, the deeply transfer unfriendly Conservatives had a grim day, crashing down to just two seats. Even those were won by the thinnest of margins, at about 40 votes in one ward and 135 in another. Amongst their losses was Pollokshields councillor David Meikle, who had been the only representative of his party in Glasgow in 2007 and 2012.

Administration

After the election, the SNP formed a minority administration. The Greens agreed to offer their support in the initial vote, but will not form part of the administration themselves.

Interactive Map

Overview

Scotland’s largest city has in many respects followed a similar trajectory to other big cities across the UK. It was a major industrial centre with a booming population but often poor living conditions. A post-war transformation of the city had the double effect of massively reducing the population whilst setting the stage for a period of decline and deprivation. Though the city still faces many challenges, a cultural revival in the 90’s has continued to the present day, making the residents of the city almost unbearably proud of it. I’m allowed to say that, as I’m just as guilty as any Glaswegian!

Labour were without a doubt the dominant party for a long time. In the democratic era, non-Labour success in the city was a rare exception until recently. Those exceptions included a few by-elections, with the SNP winning Govan in both 1973 and 1988, and the then Social Democrats winning Hillhead in 1982, which had been the final Conservative seat in the city. The first of those gave the very sadly missed Margo MacDonald, later to serve three terms as an Independent MSP, her first entry into politics. Current First Minister Nicola Sturgeon won Holyrood’s Govan seat at the full election in 2007, and her party won another by-election victory in Westminster’s Glasgow East the following year. Since 2011, most of the city’s seats have been in SNP hands at most elections, though they briefly lost one at Westminster in 2017.

The city council was particularly solidly Labour, with a Conservative leadership between 1977 and 1980 the last before decades of unbroken Labour control. However, they never achieved the feat of becoming sole party as they have in some English cities and boroughs, facing a varying handful of Conservative, Liberal, SNP and even Militant Labour councillors. The latter became the Scottish Socialist Party, winning 15% of the vote in the last FPTP elections in 2003 – there’s a fascinating parallel universe where the SSP didn’t collapse spectacularly and benefitted from STV…

Previous STV Elections

2007
2012
2017

Linn (Ward 1)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🔴Labour: Malcolm Cunning
🟡SNP: Paul McCabe
🟡SNP: Margaret Morgan
🔴Labour: Catherine Vallis
Change vs 2017: +1 Labour, -1 Conservative
Turnout: 41.2%
Electorate: 22308
Valid
: 8994 (97.8%)
Spoiled: 200 (2.2%)
Quota: 1799

Candidates

🔵Conservative: Euan Blockley
🔴Labour: Malcolm Cunning
Alba: Angela Jones
🟡SNP: Paul McCabe
🟠Lib Dem: Joe McCauley
🟡SNP: Margaret Morgan
Independent: James Toner
🔴Labour: Catherine Vallis
🟢Green: Keith Warwick

Linn: First Preferences
Linn: Transfers
Linn: Results by Polling District
Linn: Second Preferences
Linn: Two-Candidate Preferred

Newlands and Auldburn (Ward 2)

Councillors and Key Stats

3 Councillors, in order elected:
🟡SNP: Sean Ferguson
🔴Labour: Stephen Curran
🟢Green: Leòdhas Massie
Change vs 2017: +1 Green, -1 Conservative
Turnout: 41.0%
Electorate: 18963
Valid: 7565 (97.2%)
Spoiled: 214 (2.8%)
Quota: 1892

Candidates

🔴Labour: Stephen Curran
🔴Labour: Linda Devlin
🟡SNP: Sean Ferguson
🟢Green: Leòdhas Massie
🟡SNP: Rage Rage
🟤TUSC: Jennie Robertson
Independent: Craig Ross
🔵Conservative: Kim Schmulian
🟠Lib Dem: Hugh Southall
Alba: Ralph Suleman

Newlands and Auldburn: First Preferences
Newlands and Auldburn: Transfers
Newlands and Auldburn: Results by Polling District
Newlands and Auldburn: Second Preferences
Newlands and Auldburn: Two-Candidate Preferred

Greater Pollok (Ward 3)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🔴Labour: Saqib Ahmed
🟡SNP: William Graham
🔴Labour: Rashid Hussain
🟡SNP: Roza Salih
Change vs 2017: No change
Turnout: 36.2%
Electorate: 25241
Valid: 8869 (97.1%)
Spoiled: 269 (2.9%)
Quota: 1774

Candidates

🔴Labour: Saqib Ahmed
🟡SNP: William Graham
🟤UKIP: Christopher Ho
🔴Labour: Rashid Hussain
Alba: Tahir Jameel
🟣Family Party: Paul Laird
🟢Green: Chris McFadyen
🟠Lib Dem: Awais Qureshi
🟡SNP: Roza Salih
🟤TUSC: Eric Stevenson
🔵Conservative: Matt Ventisei

Greater Pollok: First Preferences
Greater Pollok: Transfers
Greater Pollok: Results by Polling District
Greater Pollok: Second Preferences
Greater Pollok: Two-Candidate Preferred

Cardonald (Ward 4)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🟡SNP: Elaine McSporran
🔴Labour: Jim Kavanagh
🔴Labour: Matt Kerr
🟡SNP: Alex Wilson
Change vs 2017: No change
Turnout: 39.0%
Electorate: 22574
Valid: 8572 (97.3%)
Spoiled: 242 (2.7%)
Quota: 1715

Candidates

🟠Lib Dem: Ross Chalmers
🟤SDP: Robin Dudfield
🟢Green: Ellie Gomersall
🔴Labour: Jim Kavanagh
🔴Labour: Matt Kerr
🟡SNP: Elaine McSporran
🔵Conservative: Stephen Paxton
Alba: Alexander Torrance
🟡SNP: Alex Wilson

Cardonald: First Preferences
Cardonald: Transfers
Cardonald: Results by Polling District
Cardonald: Second Preferences
Cardonald: Two-Candidate Preferred

Govan (Ward 5)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🔴Labour: Imran alam
🟡SNP: Ricky Bell
🟢Green: Dan Hutchison
🟡SNP: Stephen Dornan
Change vs 2017: No change
Turnout: 33.4%
Electorate: 20026
Valid: 6456 (96.5%)
Spoiled: 233 (3.5%)
Quota: 1292

Candidates

🔴Labour: Imran Alam
🟡SNP: Ricky Bell
🟤SSP: William Bonnar
🟡SNP: Stephen Dornan
Alba: Uche Emordi
🟡SNP: Funmi Fajemiseye
Independent: Joe Flanagan
🔴Labour: Ruth Hall
🟢Green: Dan Hutchison
🟠Lib Dem: Neil O’Docherty
🔵Conservative: Mamun Rashid

Govan: First Preferences
Govan: Transfers
Govan: Results by Polling District
Govan: Second Preferences
Govan: Two-Candidate Preferred

Pollokshields (Ward 6)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🟢Green: Jon Molyneux
🟡SNP: Zen Ghani
🔴Labour: Hanif Raja
🟡SNP: Norman Macleod
Change vs 2017: +1 SNP, -1 Conservative
Turnout: 48.0%
Electorate: 21978
Valid: 10362 (98.2%)
Spoiled: 189 (1.8%)
Quota: 2073

Candidates

🟠Lib Dem: Carole Ford
🟡SNP: Zen Ghani
🟤Volt: Ewan Hoyle
🟡SNP: Norman Macleod
🔵Conservative: David Meikle
🟢Green: Jon Molyneux
🔴Labour: Hanif Raja
🟤TUSC: Tom Ruddell
Alba: Muhammad Shoaib
🔴Labour: Fariha Thomas

Pollokshields: First Preferences
Pollokshields: Transfers
Pollokshields: Results by Polling District
Pollokshields: Second Preferences
Pollokshields: Two-Candidate Preferred

Langside (Ward 7)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🟢Green: Holly Bruce
🟡SNP: Susan Aitken
🔴Labour: Stephen Docherty
🟡SNP: Paul Leinster
Change vs 2017: No change
Turnout: 47.0%
Electorate: 24680
Valid: 11358 (97.9%)
Spoiled: 239 (2.1%)
Quota: 2272

Candidates

🟡SNP: Susan Aitken
🟢Green: Holly Bruce
🔴Labour: Stephen Docherty
🟡SNP: Paul Leinster
🔴Labour: Aileen McKenzie
Alba: Cigozie Oshuchuwku
🟠Lib Dem: Michael Shields
🟤TUSC: Ronnie Stevenson
🔵Conservative: Bruce Whyte

Langside: First Preferences
Langside: Transfers
Langside: Results by Polling District
Langside: Second Preferences
Langside: Two-Candidate Preferred

Southside Central (Ward 8)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🟡SNP: Alexander Belic
🟢Green: Elaine Gallagher
🔴Labour: Soryia Siddique
🔴Labour: James Scanlon
Change vs 2017: +1 Green, -1 SNP
Turnout: 39.0%
Electorate: 20537
Valid: 7717 (96.3%)
Spoiled: 296 (3.7%)
Quota: 1544

Candidates

🟡SNP: Alexander Belic
Alba: Kamran Butt
🟤SSP: Paul Donnelly
Independent: Jamie Dyer
🟢Green: Elaine Gallagher
🟠Lib Dem: Sam Glasgow-Jackson
🟡SNP: Mhairi Hunter
🔵Conservative: Tariq Pervez
🔴Labour: James Scanlon
🔴Labour: Soryia Siddique

Southside Central: First Preferences
Southside Central: Transfers
Southside Central: Results by Polling District
Southside Central: Second Preferences
Southside Central: Two-Candidate Preferred

Calton (Ward 9)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🟡SNP: Greg Hepburn
🔴Labour: George Redmond
🔴Labour: Cecilia O’Lone
🟡SNP: Linda Pike
Change vs 2017: +1 Labour, -1 Conservative
Turnout: 31.9%
Electorate: 19673
Valid: 6072 (96.8%)
Spoiled: 202 (3.2%)
Quota: 1215

Candidates

🔵Conservative: Robert Connelly
🟡SNP: Greg Hepburn
Alba: Catherine McKernan
🔴Labour: Cecilia O’Lone
🟠Lib Dem: Alexander Palmer
🟡SNP: Linda Pike
🔴Labour: George Redmond
🟢Green: Kate Samuels
🟡SNP: Olu Shokunbi

Calton: First Preferences
Calton: Transfers
Calton: Results by Polling District
Calton: Second Preferences
Calton: Two-Candidate Preferred

Anderston, City and Yorkhill (Ward 10)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🟢Green: Christy Mearns
🔴Labour: Philip Braat
🟡SNP: Eva Bolander
🟡SNP: Angus Millar
Change vs 2017: No change
Turnout: 28.1%
Electorate: 21667
Valid: 5910 (97.0%)
Spoiled: 180 (3.0%)
Quota: 1183

Candidates

Independent: Carla Arrighi
🟡SNP: Eva Bolander
🔴Labour: Philip Braat
🔴Labour: John Carson
🟠Lib Dem: Matthew Clark
🔵Conservative: Susan McCourt
🟢Green: Christy Mearns
🟡SNP: Angus Millar
Independent: Benn Rapson
🟤Libertarian: Nick Thomson

Anderston, City and Yorkhill: First Preferences
Anderston, City and Yorkhill: Transfers
Anderston, City and Yorkhill: Results by Polling District
Anderston, City and Yorkhill: Second Preferences
Anderston, City and Yorkhill: Two-Candidate Preferred

Hillhead (Ward 11)

Councillors and Key Stats

3 Councillors, in order elected:
🟢Green: Martha Wardrop
🟡SNP: Ken Andrew
🔴Labour: Hanzala Malik
Change vs 2017: No change
Turnout: 37.7%
Electorate: 18586
Valid: 6925 (99.0%)
Spoiled: 73 (1.0%)
Quota: 1732

Candidates

🟡SNP: Ken Andrew
🟠Lib Dem: Theo Lockett
🔴Labour: Hanzala Malik
🟤Freedom Alliance: Colin McMillan
🔵Conservative: Mark Russell
🟢Green: Martha Wardrop

Hillhead: First Preferences
Hillhead: Transfers
Hillhead: Results by Polling District
Hillhead: Second Preferences
Hillhead: Two-Candidate Preferred

Victoria Park (Ward 12)

Councillors and Key Stats

3 Councillors, in order elected:
🔴Labour: Eunis Jassemi
🟡SNP: Feargal Dalton
🟢Green: Lana Reid-McConnell
Change vs 2017: +1 Green, -1 Conservative
Turnout: 49.7%
Electorate: 17512
Valid: 8617 (99.0%)
Spoiled: 84 (1.0%)
Quota: 2155

Candidates

🔵Conservative: Ade Aibinu
🟡SNP: Feargal Dalton
🔴Labour: Eunis Jassemi
🟢Green: Lana Reid-McConnell
🟠Lib Dem: James Speirs
Alba: Mahmood Ullah

Victoria Park: First Preferences
Victoria Park: Transfers
Victoria Park: Results by Polling District
Victoria Park: Second Preferences
Victoria Park: Two-Candidate Preferred

Garscadden and Scotsthounhill (Ward 13)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🔴Labour: Bill Butler
🟡SNP: Chris Cunningham
🔴Labour: Eva Murray
🟡SNP: Malcolm Mitchell
Change vs 2017: No change
Turnout: 39.9%
Electorate: 22355
Valid: 8629 (96.7%)
Spoiled: 293 (3.3%)
Quota: 1726

Candidates

🔴Labour: Bill Butler
🟡SNP: Chris Cunningham
🟢Green: John Hamelink
🟡SNP: Malcolm Mitchell
🔵Conservative: Steven Morrison
🔴Labour: Eva Murray
🟡SNP: Rosemary Ugbah
🟠Lib Dem: Hugh Waterfield

Garscadden and Scotstounhill: First Preferences
Garscadden and Scotstounhill: Transfers
Garscadden and Scotstounhill: Results by Polling District
Garscadden and Scotstounhill: Second Preferences
Garscadden and Scotstounhill: Two-Candidate Preferred

Drumchapel and Anniesland (Ward 14)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🔴Labour: Paul Carey
🟡SNP: Anne McTaggart
🟡SNP: Fyeza Ikhlaq
🔴Labour: Patricia Ferguson
Change vs 2017: No change
Turnout: 35.2%
Electorate: 21148
Valid: 7226 (97.0%)
Spoiled: 222 (3.0%)
Quota: 1446

Candidates

🔴Labour: Paul Carey
🔴Labour: Patricia Ferguson
🟡SNP: Fyeza Ikhlaq
Independent: Elspeth Kerr
🟡SNP: Anne McTaggart
🟤SSP: Joe Meehan
🟡SNP: Cylina Porch
🟠Lib Dem: Richard Stalley
🔵Conservative: Pauline Sutherland
🟢Green: Duncan Webford

Drumchapel and Anniesland: First Preferences
Drumchapel and Anniesland: Transfers
Drumchapel and Anniesland: Results by Polling District
Drumchapel and Anniesland: Second Preferences
Drumchapel and Anniesland: Two-Candidate Preferred

Maryhill (Ward 15)

Councillors and Key Stats

3 Councillors, in order elected:
🔴Labour: Kieran O’Neill
🟡SNP: Franny Scally
🟡SNP: Abdul Bostani
Change vs 2017: 5663
Turnout: 38.3%
Electorate: 15292
Valid: 5663 (96.6%)
Spoiled: 201 (3.4%)
Quota: 1416

Candidates

🟡SNP: Abdul Bostani
🟤Freedom Alliance: Damian Clark
🟠Lib Dem: Derek Dunnington
🔵Conservative: Heather Macleod
🟢Green: Amy Marquez
🔴Labour: Kieran O’Neill
🟡SNP: Franny Scally
🔴Labour: Gwen Wall

Maryhill: First Preferences
Maryhill: Transfers
Maryhill: Results by Polling District
Maryhill: Second Preferences
Maryhill: Two-Candidate Preferred

Canal (Ward 16)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🟡SNP: Allan Gow
🔴Labour: Fiona Higgins
🟡SNP: Jacqueline Mclaren
🔴Labour: Robert Mooney
Change vs 2017: No change
Turnout: 31.2%
Electorate: 19686
Valid: 5792 (94.4%)
Spoiled: 346 (5.6%)
Quota: 1159

Candidates

🟡SNP: Allan Gow
🔴Labour: Fiona Higgins
🟢Green: Seonad Hoy
Independent: Brian Land
🟡SNP: Jacqueline Mclaren
🔴Labour: Robert Mooney
Alba: Martin Olu-Osagie
🟠Lib Dem: Scott Simpson
🟡SNP: Sandra Watson
🔵Conservative: Maria Wells

Canal: First Preferences
Canal: Transfers
Canal: Results by Polling District
Canal: Second Preferences
Canal: Two-Candidate Preferred

Springburn and Robroyston (Ward 17)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🔴Labour: Audrey Dempsey
🟡SNP: Graham Campbell
🟡SNP: Christina Cannon
🔴Labour: Thomas Rannachan
Change vs 2017: No change
Turnout: 35.3%
Electorate: 19948
Valid: 6790 (96.4%)
Spoiled: 252 (3.6%)
Quota: 1359

Candidates

🟡SNP: Graham Campbell
🟡SNP: Christina Cannon
🟠Lib Dem: Peter Davies
🔴Labour: Audrey Dempsey
🟢Green: Madeleine Guthrie
Alba: Farah Hamid
🔵Conservative: Richard Johnson
🔴Labour: Thomas Rannachan

Springburn and Robroyston: First Preferences
Springburn and Robroyston: Transfers
Springburn and Robroyston: Results by Polling District
Springburn and Robroyston: Second Preferences
Springburn and Robroyston: Two-Candidate Preferred

East Centre (Ward 18)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🔴Labour: Ann Jenkins
🟡SNP: Declan Blench
🟡SNP: Annette Christie
🔴Labour: Kieran Turner
Change vs 2017: No change
Turnout: 35.9%
Electorate: 20113
Valid: 6957 (96.3%)
Spoiled: 268 (3.7%)
Quota: 1392

Candidates

🟡SNP: Declan Blench
🟡SNP: Annette Christie
🟤TUSC: Matt Dobson
🔵Conservative: Faten Hameed
🔴Labour: Ann Jenkins
🟠Lib Dem: Ruth Lindsay
Independent: William Mclachlan
Alba: Tony Osy
🟡SNP: Kilian Riley
🟢Green: Hannah Smith
🔴Labour: Kieran Turner

East Centre: First Preferences
East Centre: Transfers
East Centre: Results by Polling District
East Centre: Second Preferences
East Centre: Two-Candidate Preferred

Shettleston (Ward 19)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🟡SNP: Laura Doherty
🔴Labour: Frank McAveety
🔴Labour: Jill Pidgeon
🔵Conservative: Thomas Kerr
Change vs 2017: +1 Labour, -1 SNP
Turnout: 37.1%
Electorate: 20542
Valid: 7364 (96.6%)
Spoiled: 256 (3.4%)
Quota: 1473

Candidates

🟢Green: Julie Christie
🟡SNP: Laura Doherty
🔵Conservative: Thomas Kerr
🔴Labour: Frank McAveety
🟤SSP: Liam McLaughlan
🔴Labour: Jill Pidgeon
🟠Lib Dem: Henry Sullivan
🟡SNP: David Turner

Shettleston: First Preferences
Shettleston: Transfers
Shettleston: Results by Polling District
Shettleston: Second Preferences
Shettleston: Two-Candidate Preferred

Baillieston (Ward 20)

Councillors and Key Stats

3 Councillors, in order elected:
🔴Labour: Kevin Lalley
🟡SNP: Alex Kerr
🔵Conservative: John Daly
Change vs 2017: No change
Turnout: 40.0%
Electorate: 18569
Valid: 7255 (97.8%)
Spoiled: 166 (2.2%)
Quota: 1814

Candidates

🔵Conservative: John Daly
🟠Lib Dem: Tony Hughes
🟢Green: Ryan Kelly
🟡SNP: Alex Kerr
🔴Labour: Kevin Lalley
🟡SNP: Lauren Martin
🔴Labour: Mary McNab

Baillieston: First Preferences
Baillieston: Transfers
Baillieston: Results by Polling District
Baillieston: Second Preferences
Baillieston: Two-Candidate Preferred

North East (Ward 21)

Councillors and Key Stats

 3 Councillors, in order elected:
🔴Labour: Maureen Burke
🟡SNP: Ruairi Kelly
🔴Labour: Sharon Greer
Change vs 2017: +1 Labour, -1 SNP
Turnout: 30.4%
Electorate: 15312
Valid: 4501 (96.6%)
Spoiled: 158 (3.4%)
Quota: 1126

Candidates

🔴Labour: Maureen Burke
🔴Labour: Sharon Greer
🟡SNP: Ruairi Kelly
🟤TUSC: Annie McAllister
🟢Green: Iain McLarty
🟤Libertarian: Cam Milne
🟡SNP: Mandy Morgan
🔵Conservative: John White

North East: First Preferences
North East: Transfers
North East: Results by Polling District
North East: Second Preferences
North East: Two-Candidate Preferred

Dennistoun (Ward 22)

Councillors and Key Stats

3 Councillors, in order elected:
🔴Labour: Elaine McDougall
🟢Green: Anthony Carroll
🟡SNP: Allan Casey
Change vs 2017: No change
Turnout: 36.5%
Electorate: 15386
Valid: 5464 (97.3%)
Spoiled: 154 (2.7%)
Quota: 1367

Candidates

🟢Green: Anthony Carroll
🟡SNP: Allan Casey
🔵Conservative: Fiona Connelly
🟤TUSC: Oisín Duncan
🟡SNP: Lorna Finn
🟠Lib Dem: Fergus McCann
🔴Labour: Elaine McDougall

Dennistoun: First Preferences
Dennistoun: Transfers
Dennistoun: Results by Polling District
Dennistoun: Second Preferences
Dennistoun: Two-Candidate Preferred

Partick East and Kelvindale (Ward 23)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🔴Labour: Jill Brown
🟢Green: Blair Anderson
🟡SNP: Kenny McLean
🔴Labour: Lilith Johnstone
Change vs 2017: +1 Labour, -1 Conservative
Turnout: 47.1%
Electorate: 21995
Valid: 10231 (98.7%)
Spoiled: 133 (1.3%)
Quota: 2047

Candidates

🟢Green: Blair Anderson
🔵Conservative: Naveed Asghar
🔴Labour: Jill Brown
🔴Labour: Lilith Johnstone
🟡SNP: Kenny McLean
🟤Freedom Alliance: Di McMillan
🟠Lib Dem: Nicholas Moohan
Alba: Udochukwu Nwaokorobia
🟡SNP: Linsey Wilson

Partick East and Kelvindale: First Preferences
Partick East and Kelvindale: Transfers
Partick East and Kelvindale: Results by Polling District
Partick East and Kelvindale: Second Preferences
Partick East and Kelvindale: Two-Candidate Preferred

Data Notes