Contents

Overall 2022 Result
Overview
Past Results
Individual Ward Results:

Overall 2022 Result

Council-Wide Results

Despite losing a substantial portion of their vote, the Conservatives managed to add a trio of new councillors for a final tally of 26. That oddity is easily explained when you remember they should have had 30 councillors in 2017, but didn’t stand enough candidates. The fact they did so this time effectively blunted the worst of the losses. Although there was some shuffling in terms of location, the SNP and Lib Dems remained static on 21 and 14 seats, respectively.

Notably, Aberdeenshire was previously one of just three councils where all five Holyrood parties were present. That ended this year, though it wasn’t a surprise. Labour’s Alison Evison, who had headed up local government body COSLA for the previous five years, stood and was re-elected as an Independent. Meanwhile, Green councillor Martin Ford retired, and having been elected entirely on a strong personal vote, the party didn’t even attempt to defend the seat.

Administration

After the election, an agreement was reached to form a coalition administration between the Conservatives, Lib Dems, and 7 Independent councillors. Two Independents, Alison Evison and Paul Johnston, did not join the administration and will sit in opposition.

Interactive Map

Overview

Bringing together vast stretches of farmland, a dizzying number of traditional fishing communities, and plenty of Aberdeen dormitory towns, Aberdeenshire is one of those ginormous Scottish councils that it would be funny trying to pass off as “local” government if it wasn’t so embarrassing. Despite the name this modern incarnation doesn’t simply cover the historic county of Aberdeenshire, but has absorbed Kincardineshire and a large chunk of Banffshire, including Banff itself. Under the old District and Region model, it consisted of three parts – Gordon, Banff & Buchan, and Kincardine & Deeside.

At parliamentary level the area was typically strongly Conservative, until in the 1974 elections the SNP won the areas now covered by Banff and Buchan. Though the Conservative reclaimed them in 1979, the SNP took a much tighter hold in 1987. By this point the Lib Dems had also taken Gordon, and would take the remainder of Aberdeenshire and Kincardine in 1997. In 2015 the SNP took all Aberdeenshire seats, then lost them all to the Conservatives in 2017, and narrowly regained Gordon in 2019. Holyrood initially mirrored Westminster, though the SNP took Gordon by 2007, the whole area in 2011, and lost Aberdeenshire West to the Conservatives in 2016.

Throughout the district era each of the three were heavily Independent, though Gordon took a brief Liberal spell in 1988, and the final Kincardine and Deeside election saw an Independent-Conservative tie. The newly formed Aberdeenshire started with an SNP-Lib Dem tie, with Independents not far behind, and then the Lib Dems took a clearer lead for the last two FPTP elections.

Previous STV Elections

2007
2012
2017

Banff and District (Ward 1)

Councillors and Key Stats

3 Councillors, in order elected:
🟡SNP: Glen Reynolds
🔵Conservative: Stewart Adams
Independent: John Cox
Change vs 2017: No change
Electorate: 9185
Turnout: 43.6%
Valid: 3968 (99.2%)
Spoiled: 34 (0.8%)
Quota: 993

Candidates

🔵Conservative: Stewart Adams
Alba: Iain Cameron
Independent: John Cox
🟠Lib Dem: Sandy Leslie
🔴Labour: James Low
🟡SNP: Glen Reynolds
Independent: Mike Roy
🟢Green: Neil Woodward

Banff and District: First Preferences
Banff and District: Transfers
Banff and District: Results by Polling District
Banff and District: Second Preferences
Banff and District: Two-Candidate Preferred

Troup (Ward 2)

Councillors and Key Stats

3 Councillors, in order elected:
🔵Conservative: Mark Findlater
🟡SNP: Ross Cassie
🔵Conservative: Richard Menard
Change vs 2017: +1 Conservative, -1 Independent (Hamish Partridge retired)
Turnout: 40.9%
Electorate: 7641
Valid: 3070 (98.3%)
Spoiled: 54 (1.7%)
Quota: 768

Candidates

🟠Lib Dem: Ian Bailey
🟡SNP: Ross Cassie
🔵Conservative: Mark Findlater
🔵Conservative: Richard Menard
🟢Green: Simon Scott

Troup: First Preferences
Troup: Transfers
Troup: Results by Polling District
Troup: Second Preferences
Troup: Two-Candidate Preferred

Fraserburgh and District (Ward 3)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
Independent: Doreen Mair
🔵Conservative: James Adams
🟡SNP: Seamus Logan
🟠Lib Dem: Ann Bell
Change vs 2017: +1 Lib Dem, -1 SNP
Turnout: 41.2%
Electorate: 11604
Valid: 4743 (99.2%)
Spoiled: 40 (0.8%)
Quota: 941

Candidates

🔵Conservative: James Adams
🟠Lib Dem: Ann Bell
Independent: Paul Greenall
🟡SNP: Jane McTaggart
Independent: Doreen Mair
🟣Family: John McColl
Alba: Brian Topping

Fraserburgh and District: First Preferences
Fraserburgh and District: Transfers
Fraserburgh and District: Results by Polling District
Fraserburgh and District: Second Preferences
Fraserburgh and District: Two-Candidate Preferred
Fraserburgh and District: Two-Party Preferred

Central Buchan (Ward 4)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🔵Conservative: Hannah Powell
🟠Lib Dem: Anne Simpson
🟡SNP: David Mair
🟡SNP: Geoff Crowson
Change vs 2017: +1 SNP, -1 Independent (Norman Smith defeated)
Electorate: 11170
Turnout: 42.5%
Valid: 4657 (98.2%)
Spoiled: 85 (1.8%)
Quota: 761

Candidates

🟢Green: Jamie Cole-Hamilton
Alba: Charlotte Cross
🟡SNP: Geoff Crowson
🔴Labour: Arif Mahmood
🟡SNP: David Mair
🟣Family: Joanna Moore
🔵Conservative: Steve Owen
🔵Conservative: Hannah Powell
🟠Lib Dem: Anne Simpson
Independent: Norman Smith

Central Buchan: First Preferences
Central Buchan: Transfers
Central Buchan: Results by Polling District
Central Buchan: Second Preferences
Central Buchan: Two-Candidate Preferred

Peterhead North and Rattray (Ward 5)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🟡SNP: Leeann McWhinnie
Independent: Dianne Beagrie
Independent: Alan Buchan
🔵Conservative: Matthew James
Change vs 2017: No partisan change, Dianne Beagrie (Independent, formerly Conservative) defeats Iain Sutherland (Conservative, formerly Independent)
Turnout: 36.1%
Electorate: 11821
Valid: 4200 (98.4%)
Spoiled: 68 (1.6%)
Quota: 841

Candidates

🟠Lib Dem: Kevin Anderson
Independent: Dianne Beagrie
Independent: Sharon Bradford
Independent: Alan Buchan
🔵Conservative: Matthew James
Alba: Trish McPherson
🟡SNP: Leeann McWhinnie
🔵Conservative: Iain Sutherland

Peterhead North and Rattray: First Preferences
Peterhead North and Rattray: Transfers
Peterhead North and Rattray: Results by Polling District
Peterhead North and Rattray: Second Preferences
Peterhead North and Rattray: Two-Candidate Preferred
Peterhead North and Rattray: Two-Party Preferred

Peterhead South and Cruden (Ward 6)

Councillors and Key Stats

3 Councillors, in order elected:
🟡SNP: Stephen Smith
🔵Conservative: George Hall
🟠Lib Dem: Colin Simpson
Change vs 2017: +1 Lib Dem, -1 Independent (Stephen Calder retired)
Turnout: 37.8%
Electorate: 9135
Valid: 3395 (98.3%)
Spoiled: 59 (1.7%)
Quota: 849

Candidates

🔵Conservative: George Hall
🔵Conservative: Neil Johnstone
🟠Lib Dem: Colin Simpson
🟡SNP: Stephen Smith

Peterhead South and Cruden: First Preferences
Peterhead South and Cruden: Transfers
Peterhead South and Cruden: Results by Polling District
Peterhead South and Cruden: Second Preferences
Peterhead South and Cruden: Two-Candidate Preferred

Turriff and District (Ward 7)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🔵Conservative: Iain Taylor
🟠Lib Dem: Anne Stirling
🟡SNP: Alastair Forsyth
🔵Conservative: Gordon Lang
Change vs 2017: +1 Conservative, -1 Independent (Sandy Duncan retired)
Turnout: 44.3%
Electorate: 10429
Valid: 4515 (97.7%)
Spoiled: 105 (2.3%)
Quota: 689

Candidates

🟡SNP: Susan Dubois
🟡SNP: Alastair Forsyth
🔵Conservative: Gordon Lang
🟠Lib Dem: Anne Stirling
🔵Conservative: Iain Taylor
🟢Green: Kathryn Vincent

Turriff and District: First Preferences
Turriff and District: Transfers
Turriff and District: Results by Polling District
Turriff and District: Second Preferences
Turriff and District: Two-Candidate Preferred

Mid Formartine (Ward 8)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🟡SNP: Jenny Nicol
Independent: Paul Johnston
🟠Lib Dem: Andrew Hassan
🔵Conservative: Derek Ritchie
Change vs 2017: No change
Turnout: 44.2%
Electorate: 11612
Valid: 5046 (98.3%)
Spoiled: 85 (1.7%)
Quota: 1010

Candidates

🟠Lib Dem: Andrew Hassan
🟡SNP: Kenny Hutchison
Independent: Paul Johnston
🟡SNP: Jenny Nicol
🔵Conservative: Sheila Powell
🔵Conservative: Derek Ritchie

Mid Formartine: First Preferences
Mid Formartine: Transfers
Mid Formartine: Results by Polling District
Mid Formartine: Second Preferences
Mid Formartine: Two-Candidate Preferred

Ellon and District (Ward 9)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🟠Lib Dem: Isobel Davidson
🟡SNP: Louise McAllister
🔵Conservative: John Crawley
🔵Conservative: Gillian Owen
Change vs 2017: +1 Conservative, -1 SNP
Turnout: 47.0%
Electorate: 11837
Valid: 5488 (98.6%)
Spoiled: 76 (1.4%)
Quota: 1098

Candidates

🔵Conservative: John Crawley
🟠Lib Dem: Isobel Davidson
🟡SNP: Josh Gall
🔴Labour: Mark Lappin
🟡SNP: Louise McAllister
🔵Conservative: Gillian Owen
🟢Green: Craig Stewart

Ellon and District: First Preferences
Ellon and District: Transfers
Ellon and District: Results by Polling District
Ellon and District: Second Preferences
Ellon and District: Two-Candidate Preferred

West Garioch (Ward 10)

Councillors and Key Stats

3 Councillors, in order elected:
🟡SNP: Moray Grant
🔵Conservative: Hazel Smith
🟠Lib Dem: Sam Payne
Change vs 2017: No change
Turnout: 46.4%
Electorate: 9227
Valid: 4237 (99.0%)
Spoiled: 44 (1.0%)
Quota: 1060

Candidates

🔴Labour: Sasha Brydon
🟡SNP: Moray Grant
Independent: Sebastian Leslie
Independent: Sheena Lonchay
🟢Green: Anne Mansfield
Alba: Elaine Mitchell
🟠Lib Dem: Sam Payne
🔵Conservative: Hazel Smith

West Garioch: First Preferences
West Garioch: Transfers
West Garioch: Results by Polling District
West Garioch: Second Preferences
West Garioch: Two-Candidate Preferred

Inverurie and District (Ward 11)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🔵Conservative: David Keating
🟡SNP: Neil Baillie
Independent: Judy Whyte
🟠Lib Dem: Marion Ewenson
Change vs 2017: No change
Electorate: 12128
Turnout: 41.7%
Valid: 4969 (98.4%)
Spoiled: 83 (1.6%)
Quota: 994

Candidates

🟡SNP: Neil Baillie
🟠Lib Dem: Marion Ewenson
🔵Conservative: David Keating
🟡SNP: Archie Peebles
🟢Green: Denise Rothnie
Independent: Judy Whyte

Inverurie and District: First Preferences
Inverurie and District: Transfers
Inverurie and District: Results by Polling District
Inverurie and District: Second Preferences
Inverurie and District: Two-Candidate Preferred

East Garioch (Ward 12)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🟡SNP: Glen Reid
🔵Conservative: Dominic Lonchay
🟠Lib Dem: Trevor Mason
Independent: Jim Gifford
Change vs 2017: +1 Independent, -1 Green
Electorate: 15012
Turnout: 34.1%
Valid: 4997 (97.6%)
Spoiled: 123 (2.4%)
Quota: 1000

Candidates

Independent: Drew Cullinane
🔴Labour: Rosanna Dobbin
Independent: Jim Gifford
🔵Conservative: Dominic Lonchay
🟠Lib Dem: Trevor Mason
🟡SNP: Glen Reid

East Garioch: First Preferences
East Garioch: Transfers
East Garioch: Results by Polling District
East Garioch: Second Preferences
East Garioch: Two-Candidate Preferred

Westhill and District (Ward 13)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🔵Conservative: Ron McKail
🟠Lib Dem: Iris Walker
🟡SNP: Fatima Joji
🔵Conservative: Craig Miller
Change vs 2017: No change
Turnout: 47.9%
Electorate: 12033
Valid: 5706 (99.0%)
Spoiled: 58 (1.0%)
Quota: 1142

Candidates

🟤Independence for Scotland: Stephen Cameron
🟡SNP: Fatima Joji
🔵Conservative: Ron McKail
Alba: Colin McKay
🔵Conservative: Craig Miller
🟠Lib Dem: Iris Walker
🔴Labour: Lesley Young

Westhill and District: First Preferences
Westhill and District: Transfers
Westhill and District: Results by Polling District
Westhill and District: Second Preferences
Westhill and District: Two-Candidate Preferred

Huntly, Strathbogie and Howe of Alford (Ward 14)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🟡SNP: Gwyneth Petrie
🔵Conservative: Lauren Knight
🟠Lib Dem: Jeff Goodhall
🔵Conservative: Robbie Withey
Change vs 2017: No change
Turnout: 47.0%
Electorate: 12148
Valid: 5635 (98.6%)
Spoiled: 79 (1.4%)
Quota: 1128

Candidates

🔴Labour: Bryan Begg
🟠Lib Dem: Jeff Goodhall
🔵Conservative: Lauren Knight
Independent: Rosie Leagas
🟡SNP: Gwyneth Petrie
🟤Libertarian: Stuart Whitby
🔵Conservative: Robbie Withey

Huntly, Strathbogie and Howe of Alford: First Preferences
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford: Transfers
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford: Results by Polling District
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford: Second Preferences
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford: Two-Candidate Preferred

Aboyne, Upper Deeside and Donside (Ward 15)

Councillors and Key Stats

3 Councillors, in order elected:
Independent: Geva Blackett
🟡SNP: Anouk Kloppert
🔵Conservative: Sarah Brown
Change vs 2017: +1 Independent, -1 Lib Dem (Geva Blackett was elected as SNP in 2017)
Turnout: 53.8%
Electorate: 9066
Valid: 4841 (99.2%)
Spoiled: 40 (0.8%)
Quota: 1211

Candidates

🟠Lib Dem: Peter Argyle
Independent: Geva Blackett
🔵Conservative: Sarah Brown
🟡SNP: Anouk Kloppert
🔴Labour: John Lawson
🔵Conservative: Claudia Leith

Aboyne, Upper Deeside and Donside: First Preferences
Aboyne, Upper Deeside and Donside: Transfers
Aboyne, Upper Deeside and Donside: Results by Polling District
Aboyne, Upper Deeside and Donside: Second Preferences
Aboyne, Upper Deeside and Donside: Two-Candidate Preferred
Aboyne, Upper Deeside and Donside: Two-Party Preferred

Banchory and Mid Deeside (Ward 16)

Councillors and Key Stats

3 Councillors, in order elected:
🔵Conservative: Ann Ross
🟠Lib Dem: Yi-pei Chou Turvey
🟡SNP: Eileen Durno
Change vs 2017: No change
Turnout: 31.2%
Electorate: 9105
Valid: 4832 (99.2%)
Spoiled: 38 (0.8%)
Quota: 1209

Candidates

🔴Labour: Andy Brown
🟠Lib Dem: Yi-pei Chou Turvey
🟣Family: Graeme Craib
🔵Conservative: Harriet Cross
🟡SNP: Eileen Durno
🔵Conservative: Ann Ross

Banchory and Mid Deeside: First Preferences
Banchory and Mid Deeside: Transfers
Banchory and Mid Deeside: Results by Polling District
Banchory and Mid Deeside: Second Preferences
Banchory and Mid Deeside: Two-Candidate Preferred

North Kincardine (Ward 17)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🟡SNP: David Aitchison
🔵Conservative: Shirley Burnett
🟠Lib Dem: Mel Sullivan
🟡SNP: Catherine Victor
Change vs 2017: +1 SNP, -1 Labour
Turnout: 44.5%
Electorate: 12478
Valid: 5477 (98.6%)
Spoiled: 80 (1.4%)
Quota: 1096

Candidates

🟡SNP: David Aitchison
Independent: Alastair Bews
🔵Conservative: Shirley Burnett
🔵Conservative: Jeff Hutchison
🟣Family: Elizabeth Leslie
Independent: Colin Pike
🟢Green: Louise Ross
🟠Lib Dem: Mel Sullivan
🟡SNP: Catherine Victor

North Kincardine: First Preferences
North Kincardine: Transfers
North Kincardine: Results by Polling District
North Kincardine: Second Preferences
North Kincardine: Two-Candidate Preferred

Stonehaven and Lower Deeside (Ward 18)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🟠Lib Dem: Sarah Dickinson
🔵Conservative: Wendy Agnew
🟡SNP: Dawn Black
🔵Conservative: Alan Turner
Change vs 2017: No change
Turnout: 49.7%
Electorate: 11356
Valid: 5559 (98.5%)
Spoiled: 86 (1.5%)
Quota: 1112

Candidates

🔵Conservative: Wendy Agnew
🟡SNP: Dawn Black
🔴Labour: Raymond Christie
🟠Lib Dem: Sarah Dickinson
🟡SNP: Dennis Robertson
🟢Green: Rachel Shanks
Independent: Ma Simpson
🔵Conservative: Alan Turner

Stonehaven and Lower Deeside: First Preferences
Stonehaven and Lower Deeside: Transfers
Stonehaven and Lower Deeside: Results by Polling District
Stonehaven and Lower Deeside: Second Preferences
Stonehaven and Lower Deeside: Two-Candidate Preferred

Mearns (Ward 19)

Councillors and Key Stats

4 Councillors, in order elected:
🟡SNP: Kevin Stelfox
🔵Conservative: George Carr
Independent: Alison Evison
🔵Conservative: Laurie Carnie
Change vs 2017: +1 Independent, -1 Lib Dem
Turnout: 47.7%
Electorate: 12244
Valid: 5782 (99.0%)
Spoiled: 57 (1.0%)
Quota: 1157

Candidates

🔴Labour: Yvonne Allan
🔵Conservative: Laurie Carnie
🔵Conservative: George Carr
Independent: Alison Evison
🟠Lib Dem: Shona Ewen
🟢Green: Douglas Fraser
🟣Family: Diane Laurenson
Independent: David Neill
🟡SNP: Kevin Stelfox
Independent: Dave Stewart
Alba: Leigh Wilson

Mearns: First Preferences
Mearns: Transfers
Mearns: Results by Polling District
Mearns: Second Preferences
Mearns: Two-Candidate Preferred

Data Notes